»Poudaril je, da je evropska kmetijska politika v zadnjih 60 letih prinesla številne koristi, tako da se je treba v okviru pogajanj o prihodnjem večletnem finančnem okvirju boriti za močan proračun, namenjen kmetijstvu.«
»Glede navedenih težav slovenskih in evropskih kmetov je treba nujno najti ustrezne rešitve v okviru sprememb evropske zakonodaje, ki bodo dale prednost pridelkom evropskih kmetov pred uvozom hrane dvomljivega porekla iz tretjih držav.«
»Iz razprave je bilo razvidno, da je treba postaviti jasne cilje, opraviti celovito razpravo do morebitno predlaganih sprememb na tem področju ter pri tem temeljiti na kakovostnih analizah in podatkih.«
»Poleg skokov cen vhodnih surovin se napovedujejo omejitve uporabe fitofarmacevtskih sredstev, tako da nam dela ne bo zmanjkalo.«
»Za izvedbene uredbe usklajevanja še potekajo, zato je še veliko neznank, kako načrt izvesti v praksi. Ukrepi so zahtevni, kmetje bodo potrebovali več časa, da se pripravijo na njihovo izvajanje.«
»Cilj nam mora biti, da varujemo kmetijska zemljišča, ker smo jih v preteklih letih veliko izgubili, in da določimo trajno varovana kmetijska zemljišča.«
»V času, ko evropski kmetje opozarjajo na nevzdržne razmere za kmetovanje, kot so cene pridelkov, obdavčitve, konkurenca iz uvoza in stroga okoljska pravila, želimo kmetijske organizacije opozoriti, da se s podobnimi težavami srečujejo tudi slovenski kmetje.«
»Vsi vemo, da je to razmerje nemogoče. Veliko razlogov za to je v veliki koncentraciji trgovin. Trgovina se je tako skoncentrirala, da imamo v večini evropskih držav od tri do pet velikih trgovskih verig. Od dve tretjini do tri četrtine trga. In to pomeni, da imajo oligopol, monopol. Na podlagi tega izkoriščajo svoj prevladujoči položaj na trgu.«
»Bistvenega pomena je finančna podpora v okviru skupne kmetijske politike.«
»Ta enotna višina bo pomenila, da bodo nekatera kmetijska gospodarstva, ki v tem obdobju niso bila uspešna, lahko pridobila sredstva v novem obdobju.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju